Mida teha Istanbulis?

august 12, 2018


Istanbul ei ole küll tüüpiline puhkusesihtkoht, kuid sel linnal on oma külastajatele väga palju pakkuda  - alustades arhitektuurist ja kultuurist ning lõpetades mitmekesise toiduvalikuga. Olles Istanbuli värskelt külastanud, otsustasin jagada oma nimekirja sellest, mida üks turist seal ette võtta võiks. Veetsin sõbrannaga Istanbulis terve nädala, kuid peamiste sihtkohtade nägemiseks piisab ka ühest või kahest päevast.

Alustuseks mainin kohe ära, et Istanbul on hiigelsuur. Linnas elab ametlikult 15 miljonit inimest, kuid tegelikkuses pidi elanike arv veel suurem olema. Seetõttu on ka liiklus linnas meeletu. Linn on see-eest väga põnev ning tunnine taksosõit ei tundunud isegi väga pikk, sest vaadata oli nii palju.

PS. Atatürki lennujaam Istanbulis on üsna tavaline vahepeatus kaugematesse sihtkohtadesse reisimisel. Ehk tasub järgmine kord pikem peatus teha ja suurlinna uudistada? :)

1. Hagia Sophia 


Number 1 sihtkoht Istanbulis on kindlasti Hagia Sophia, Sinine mošee ja ala nende ümbruses. Neid suundusime vaatama kohe esimesel päeval. Kahe mošee vahel asub park, kust avaneb hea vaade mõlemale ehitisele. Hagia Sophia on endine ortodoksne basiilika, mis ehitati aastail 532–537. Vahepeal aastail 1204–1261 oli see katoliku kirik, hiljem aastail 1453–1931 mošee. Hagia Sophia on bütsantsi arhitektuuri üks kuulsamaid mälestusmärke, mis on tänapäeval kasutuses muuseumina. Seega, kel rohkem aega, võib ka sisse vaadata. Piletid on võimalik juba enne internetist ära broneerida. Nii saad reisil tehtud kulutusi paremini planeerida ega pea piletijärjekorras ootama. 

2. Sinine mošee


Ajalooline mošee, mis valmis aastal 1616 ning on kasutuses ka tänapäeval. Mošee taga on kunagise hipodroomi jäänused, mis tasub samuti üle vaadata.

3. Bosphoruse kruiis

Istanbuli keskelt jookseb läbi Bosphoruse väin, mis eraldab Euroopat Aasiast. Muide, Istanbul on ainuke linn maailmas, mis asub kahes maailmajaos. Väinal on tihe liiklus: näha on nii kauba- kui kruiisilaevu. Kes väinale sõitma minna tahab, saab valida erinevate hinnaklasside ja kruiiside vahel. Pooleteise tunnine kruiis maksab umbes 20€. Kruiis koos õhtusöögiga kestab 4h ja maksab 69€. Hinna sees on ka transport kruiisilaevani ja tagasi.

4. Pierre Loti Roof Pub & Restaurant


Kes otsib lahedat kohta Istanbulis söömiseks, siis soovitan proovida näiteks Pierre Loti hotelli katusekohvikut, mis asub Hagia Sophia ja Sinise mošee vahetus läheduses. Koht on viisakas ja vaade on super. Näha on Bosphoruse väina ja erinevates suunades linna. Hinnad olid sellise koha kohta ülletavalt soodsad. (Kuigi arvele lisatakse 10% service fee, mis peaks olema vist tipi eest?) Valikus on üsna tavalised restorani toidud: pastad, salatid, pitsad, jne. Kohalikku Türgi toitu sealt kahjuks ei saa.

5. Grand bazaar

...on üks suurimaid ja vanimaid turge maailmas. Seal asub üle 4000 kaupluse, mis meelitavad ligikaudu 250 000 kuni 400 000 külastajat päevas. Grand Bazaar on niivõrd populaarne sihtkoht, et autoga liikudes pead tõenäoliselt pikalt ummikus seisma enne kui kohale jõuad. Autojuhid ei taha tihtipeale päris turu ette sõita ning soovitavad sul natuke eemal maha minna. Sama kehtib ka Hagia Sophia ja Sinise mošee kohta. Kuna Grand bazaar asub neile üsna lähedal, siis tasub sinnakanti jõudes edasi liikuda jala.6. Galata Torn


Galata torn on keskaegne kivitorn, mille tipust avaneb imeline vaade tervele linnale. Koha miinuseks on see, et järjekord torni võib olla väga pikk. Kes vähem oodata soovib, peaks võimalikult vara kohale minema. Pilet torni on 25 liirat (umbes 4€). Torni läheduses asub Istiklali tänav, mis on pikk jalakäiate tänav, kust leiab erinevaid poode, kohvikuid ja restorane.

7. Simit


Neid traditsioonilisi Türgi saiakesi valmistati Istanbulis juba aastal 1525. Simiti putkasid näeb kõikjal linnas ning julgemad mehed müüvad neid saiu isegi keset sõiduteed (saiad taldikuga pea kohal :D). Traditsiooniliselt valmistati neid saiakesi seesamiseemnetega, aga tänapäeval on putkades ka näiteks nutellaga versioon. Kohalikud ostavad neid tihti hommikusöögiks teel tööle. Pilt üleval on tehtud Taksimi väljakul, mis on Istanbuli keskväljak. Sealt mööda Istiklali tänavat jalutades jõuab Galata tornini.

8. Turkish delight

Türgi maiustus, mis põhineb tärklise ja suhkru geelil. Maiustuse päritolu ei ole hästi teada, kuid on teada, et seda  toodeti Türgis juba 1700ndate lõpus. Erinevad sordid koosnevad peamiselt tükeldatud datlitest, pistaatsiapähklitest, sarapuupähklitest või kreeka pähklitest. Ühesõnaga, kõik väga head asjad. Traditsioonilised sordid on tihti maitsestatud roosivee, mastiksi, bergamoti apelsini või sidruniga.

9. Dondurma (Türgi jäätis)

Traditsiooniline Türgi jäätis, mis koosneb vahukoorest, saalepist(kohaliku orhidee mugulast saadav jahu), mastiksist ja suhkrust. See on hoopis teistmoodi kui jäätised, mida me oleme harjunud sööma: tugeva tekstuuriga ja väga aeglaselt sulav.

10. Chef Mezze


Viimane pärl, mille enda jaoks avastasime, oli Chef Mezze restoran Opera hotelli katusekorrusel. Istanbulis on tegelikult väga palju hea vaatega katusekohvikuid ja restorane. Otsustasime Chef Mezzet külastada, et proovida Türgis populaarseid meze stiilis suupisteid. Toidu kõrvale pakuti meile rakit, mis on Türgi aniisiliköör. Kahjuks pean tõdema, et meie jaoks oli joogi maitse väga võõras ning meenutas mingisugust ravimit. Klaasi me igatahes tühjaks juua ei suutnud. See-eest suupisted meile meeldisid ning neid leidus erinevate riikide köögist. Tellisime päris mitu kaussi, sealhulgas: hummus, wakame salat, guacamole, lõhe, tzatziki, grill-liha, jne.

Kuidas me kohad üles leidsime?


Kuna Türgi pole Euroopa liidus, on mobiilne internet seal meile päris kallis ning otsustasime seda mitte kasutada. Seega salvestasin ma Google mapsis ära kõik üleval mainitud sihtkohad. Kuna enda asukohta kaardil näeb ka ilma internetiühenduseta, saime linnas ilusti kahekesi hakkama. Kõige keerulisem osa oli hoopis takso leidmine, milleks ma nii hästi ette ei valmistunud. Umbes poole reisi pealt saime aru, et Istanbulis töötab ka Uber. Seega olles mõnes restoranis, kus on avalik wifi, saad endale mugavalt äppi kaudu takso järele kutsuda. 

Ööbimine 


Linnas on olemas kõik tuntumad hotelliketid nagu Four SeasonsHilton ja Swissotel. Samuti on seal hulganisti väiksemaid hotelle ja airbnb kortereid, mis on üsna soodsad. Meie ööbisime linnast väljas villas, mis tähendas, et taksole kulus päris palju raha ning taksosõit koju võis olenevalt liiklusest võtta kuni tund. Samas saime rahulikult päevitada ning ujuda. Lühema peatumise korral oleks targem siiski vaatamisväärsuste läheduses ööbida, sest liiklus Istanbulis hullumeelne.

Kokkuvõtteks

Ma jään Istanbuli mäletama kui põnevat linna hämmastavate vaadete, arhitektuuri ja kaootilise liiklusega. Hinnad on seal väga soodsad. Ma ütlesin küll, et meil kulus taksole päris palju raha, aga Eestis maksaks tunnine taksosõit ilmselt palju rohkem. Kokkuvõtteks arvan, et Istanbuli tasub kindlasti külastada. Ka mina läheks meeleldi tagasi, sest kauni vaatega restorane on seal veel ja veel ning kohalikku toitu oleks tahtnud samuti rohkem proovida. Lisaks jäi meil Aasia pool linnas veel täiesti nägemata, Ehk siis mõni teine kord. :)


Postita kommentaar